Commutateur géré NETGEAR M4300-24X
Demandez conseil à notre expert !
Vous avez une question ou besoin d'aide pour faire votre choix ? Contactez notre conseiller :
Matteo Zottola
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com
✅ Les commandes passées avant 15 h sont expédiées le jour même
✅ Livraison sous 1 à 3 jours dans toute l'Europe
✅ Assistance technique complète et service après-vente
Description
Stackable Switches with Full PoE+ Provisioning
The world’s first 1G and 10G virtual chassis platform with 10G stacking designed for mid-enterprise edge and SMB core deployments. The M4300 series scales from 24x1G to 48x10G to deliver resilient, spine and leaf, edge to core connectivity for unified wired and wireless networks.
Introducing the NETGEAR ProSAFE M4300 Intelligent Edge Series
Managed Switches with 10 Gigabit models and 1 Gigabit models all stacking together.
The NETGEAR ProSAFE M4300 Intelligent Edge Series applications
Cost effective edge, HA top-of-rack, and spine and leaf collapsed cores.
What sets M4300 Intelligent Edge Series apart?
Mixed stacking, hybrid 10G, full power PoE+, nonstop forwarding (NSF) and hitless failover.
The NETGEAR M4300 Stackable Switch Series delivers L2/L3/L4 and IPv4/IPv6 cost-effective services for mid-enterprise edge with full PoE+ and SMB core deployments with unrivalled ease of use: 10 Gigabit models can seamlessly stack with 1 Gigabit models within the series, enabling spine and leaf line-rate stacking topologies. Non-stop forwarding (NSF) virtual chassis architectures provide advanced High Availability (HA) with hitless failover across the stack. Dual redundant, modular power supplies equipping full width models contribute to business continuity management. Layer 3 feature set includes static, dynamic and policy-based routing – as standard. Perfect for wireless access, unified communications and IP video, the NETGEAR M4300 Switch Series is also ready for the future, with Software-defined Network (SDN) and OpenFlow 1.3 enabled for your network.
Best-in-class stacking
- M4300 is flexible enough for mixed stacking between 10 Gigabit and 1 Gigabit models, using any 10G port with any media type (RJ45, SFP+, DAC cables)
- High-availability is another key differentiator for stackable solutions: in case of a master switch failure, NSF and hitless failover ensure the standby switch takes over while forwarding plane continues to forward traffic on the operational stack members without any service interruption
Higher flexibility
- Two half-width M4300 switches can be paired in a single rack space for redundant Top of Rack installations with Auto-iSCSI prioritization
- 10 Gigabit ports are all independent and 1G backward compatible for progressive transition to 10G speeds
Lower complexity
- Entire feature set including L2 switching (multi-tiered access control) and L3 routing (static, RIP, OSPF, VRRP, PIM, PBR) is available without license
- DHCP/BootP innovative auto-installation including firmware and configuration file upload automation
Investment protection
- Line-rate spine and leaf stacking topologies offer multiple possibilities in server rooms, in branch collapsed cores or at the edge of growing networks
- Even if an organization is not ready for SDN, OpenFlow support offers future-ready design for maximum investment protection
Secure services
- With successive tiering, the Authentication Manager allows for authentication methods per port for a tiered authentication based on configured time-outs
- With BYOD, tiered Dot1x -> MAB -> Captive Portal authentication is powerful and simple to implement with strict policies
Industry standard management
- Industry standard command line interface (CLI), functional NETGEAR web interface (GUI), SNMP, sFlow and RSPAN
- Single-pane-of-glass NMS300 management platform with centralized firmware updates and mass-configuration support
Industry leading warranty
- NETGEAR M4300 series is covered under NETGEAR ProSafe Lifetime Hardware Warranty
- 90 days of Technical Support via phone and email, Lifetime Technical Support through online chat and Lifetime Next Business Day hardware replacement
Caractéristiques techniques
| Marque | Netgear |
|---|---|
| Code article | XSM4324CS-100NES |
| Type d'article | Solutions réseau |
| Client | Netgear |
Transmission de données
| Table des adresses MAC | 16 000 entrées |
|---|---|
| Mémoire tampon de paquets | 16 Mo |
| Capacité de commutation | 480 Gbit/s |
| Débit | 357 Mpps |
Conception
| Format | 1U |
|---|---|
| Voyants LED | Oui |
| Couleur du produit | Noir |
| Montage en rack | Oui |
| Bouton de réinitialisation | Oui |
Données logistiques
| Code du Système harmonisé (SH) | 85176990 |
|---|
Fonctionnalités de gestion
| Contrôle ARP | Oui |
|---|---|
| Prise en charge de la qualité de service (QoS) | Oui |
| Couche de commutation | L3 |
| Type de commutateur | Géré |
| Journal des événements système | Oui |
Fonctionnalités de multidiffusion
| Prise en charge de la multidiffusion | Oui |
|---|
Réseau
| Prise en charge du 10G | Oui |
|---|---|
| Agrégation de liaisons | Oui |
| Normes de réseau | IEEE 802.1AX, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3aq, IEEE 802.3az |
| Nombre de VLAN | 4000 |
| Protocole d'arbre couvrant | Oui |
| Fonctionnalités du réseau local virtuel | VLAN privé |
| Prise en charge des VLAN | Oui |
Performances
| Processeur intégré | Oui |
|---|---|
| Mémoire flash | 256 Mo |
| Mémoire interne | 1 024 Mo |
| Niveau sonore | 37 dB |
| Fréquence du processeur | 800 MHz |
Ports et interfaces
| Nombre de ports Ethernet RJ-45 de base | 24 |
|---|---|
| Ports Ethernet RJ-45 de base | Ethernet 10G (100/1000/10 000) |
| Portage sur console | RJ-45 |
| Connecteur d'alimentation | prise d'entrée CC |
| Nombre d'emplacements pour modules SFP+ | 4 |
| Nombre de ports USB 2.0 | 2 |
Alimentation par Ethernet (PoE)
| Alimentation par Ethernet (PoE) | Non |
|---|
Puissance
| Tension d'entrée CA | 110 - 220 V |
|---|---|
| Consommation électrique (typique) | 250 W |
Protocoles
| Protocoles de gestion | Interface graphique Web, HTTPS, interface en ligne de commande, Telnet, SSH, SNMP, MIB, RSPAN, utilisateurs RADIUS, TACACS+ |
|---|
Sécurité
| Fonctionnalités DHCP | Serveur DHCP |
|---|
Poids et dimensions
| Poids | 4.14 kg |
|---|
Demandez conseil à notre expert !
Vous avez une question ou besoin d'aide pour faire votre choix ? Contactez notre conseiller :
Matteo Zottola
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com