Module Magewell Pro Convert NDI vers HDMI 4K
Demandez conseil à notre expert !
Vous avez une question ou besoin d'aide pour faire votre choix ? Contactez notre conseiller :
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com
✅ Les commandes passées avant 15 h sont expédiées le jour même
✅ Livraison sous 1 à 3 jours dans toute l'Europe
✅ Assistance technique complète et service après-vente
Description
The Magewell Pro Convert for NDI® to HDMI 4K Module is a hot-swappable decoding module designed for use within the Magewell Modator 2U chassis. Purpose-built for rack-mounted, centralized deployments, it converts NDI® High Bandwidth, NDI® HX2, NDI® HX3, and other IP-based video streams into a pristine 4K HDMI output, enabling seamless integration between IP-based video infrastructures and traditional HDMI systems.
Supporting decoding of up to 4Kp60 streams with very low latency, this module ensures smooth, real-time video delivery for live production, broadcast, and professional AV environments. It’s fully manageable via the Modator chassis touchscreen, Web GUI, or Magewell Control Hub, offering streamlined configuration, centralized monitoring, and control.
The Pro Convert for NDI® to HDMI 4K Module supports a wide range of streaming protocols and codecs, including H.264/H.265 video and AAC/MP3 audio, providing maximum flexibility and interoperability across diverse IP video workflows.
Interface Specifications
- 1 × RJ45 (1000Mbps Ethernet port) — network connection for IP stream decoding
- 1 × USB Type-C port — for device configuration
- 1 × USB Type-A 3.0 port — for connecting peripherals
- 1 × HDMI 2.0 output port — delivers decoded 4K HDMI video
- 1 × Modator interface — connects to Modator chassis (hot-swappable design)
Fonctionnalités de décodage
- Supports decoding up to 4Kp60 video streams
- Compatible with NDI® High Bandwidth, NDI® HX2, and NDI® HX3
- Decodes H.264/H.265 video and AAC/MP3 audio
- Supports NDI® 6.2 for latest-generation interoperability
- Supports decoding alpha channel for graphic overlay workflows
- Compatible with multiple streaming protocols:
- RTSP, HTTP, HLS, RTMP Pull/Push, MPEG-TS over UDP/SRT/RTP, and TVU ISSP
- NDI® device discovery across network segments for easy workflow integration
Output Features
- Maximum output: 4096×2160 @ 60fps, 4:4:4 8-bit via HDMI 2.0
- Automatically adapts to the display’s EDID for optimal format output
- Supported resolutions include:
- 4096×2160p / 3840×2160p @ 23.98–60fps
- 2560×1440p @ 60/100/120/144fps
- 2560×1080p @ 23.98–60fps
- 1920×1080p @ 23.98–120fps
- 1920×1080i @ 50/59.94/60fps
- 1280×720p @ 23.98–60fps
- 720×576p/i @ 50fps
- 720×480p/i @ 59.94/60fps
- Audio output: 96kHz, 16-bit, 8-channel digital audio
- Integrated up/down conversion automatically optimizes output for the connected display
- Image flip and safe area controls for flexible installation setups
Web GUI & Management
- Register with Magewell Control Hub for centralized management
- Configure and monitor via Web UI or Modator touchscreen
- Real-time status display of device and decoded signals
- Adjustable parameters:
- Signal decoding/output mode
- On-screen display (OSD)
- Deinterlacing
- Resolution, alpha blending, audio gain, sample rate, and channel mapping
- Network configuration
- Supports firmware updates, USB NET, and multiple browsers (Edge, Firefox, Chrome, Safari, Opera)
- HTTP-based APIs for automation and custom integration
Caractéristiques techniques
| Marque | Magewell |
|---|---|
| Code article | B41100000 |
| Type d'article | Codeurs et décodeurs |
| Client | Magewell |
Identification du produit
| Gamme de produits | Modérateur |
|---|---|
| Nom du modèle | Pro Convert for NDI to HDMI 4K Module |
| Principaux arguments de vente | 4K 60fps decoding; 4096x2160 60fps output; Support for decoding alpha channel |
| Format | Solution de rack |
| Fonctionnalité | Decode NDI/SRT/RTMP/RTSP to 4K HDMI |
Interface vidéo
| Sortie vidéo | HDMI 1.4/2.0 |
|---|---|
| Résolution maximale en sortie | 4096 × 2160, 60 images par seconde |
Interface réseau
| Interface réseau | RJ45 1 000 Mbps |
|---|---|
| Assistance Poe | Non |
| Codec vidéo | Codec NDI ; H.264 ; H.265 |
| Codec audio | AAC/MP3 |
| Unicast | Oui |
| Multidiffusion | Oui |
Fonctionnalités d'encodage
| latence | Très bas |
|---|
Fonctionnalités de décodage
| Décodage en haute résolution | 4Kp60 |
|---|---|
| Format des couleurs | 4:4:4 8 bits |
| latence | Très bas |
| Canaux de décodage audio | 8 canaux |
| Profondeur de bits audio | 16 bits |
Contrôle et surveillance
| Interface Web | Oui |
|---|---|
| Prise en charge des API | Oui |
| Commande PTZ | Oui |
| Intégration des systèmes de contrôle | Magewell Control Hub ; Crestron |
Caractéristiques physiques
| Puissance | Interface Modator |
|---|---|
| Dimensions | 184,4 × 30,0 × 81,5 mm |
Téléchargements
Demandez conseil à notre expert !
Vous avez une question ou besoin d'aide pour faire votre choix ? Contactez notre conseiller :
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com