Magewell Pro Convert : conversion NDI vers HDMI 4K
Demandez conseil à notre expert !
Vous avez une question ou besoin d'aide pour faire votre choix ? Contactez notre conseiller :
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com
✅ Les commandes passées avant 15 h sont expédiées le jour même
✅ Livraison sous 1 à 3 jours dans toute l'Europe
✅ Assistance technique complète et service après-vente
Description
The Magewell Pro Convert for NDI® to HDMI 4K is a powerful and flexible solution designed to convert live NDI® streams into 4K HDMI signals. Perfect for integrating NDI-based media streams into baseband presentation or distribution equipment, this device provides seamless conversion with ultra-low latency and ensures high-quality video output. It’s ideal for broadcasting, live streaming, video production, and other professional applications.
Caractéristiques de sortie :
- Supports up to 4096x2160 60fps HDMI output, ensuring crisp and clear 4K video on large screens or displays.
- Supports 96kHz, 16-bit 8-channel audio streams for high-quality audio output to match the video performance.
Fonctionnalités de décodage :
- Supports decoding 4K 60fps NDI streams, making it an excellent solution for high-resolution media workflows.
- Fully supports decoding both full NDI® and NDI®|HX streams, ensuring compatibility with a wide range of NDI sources.
- Compatible with NDI 5.x for the latest features and improvements in NDI technology.
- Easily discovers NDI devices across network segments for simple integration into existing IP-based systems.
- Supports additional protocols such as H.264/H.265, RTSP, HTTP, HLS, RTMP Pull/Push, and MPEG-TS over UDP/SRT/RTP, making it a versatile tool for diverse media environments.
- Supports decoding alpha channel, allowing for use in advanced production scenarios.
- Caractéristiques et avantages :
- Very low latency, ensuring smooth real-time video processing for live broadcasts or presentations.
- Advanced configuration and device status management through an intuitive Web GUI, keyboard/mouse, or on-board controls for ease of setup and monitoring.
- HTTP-based APIs for custom integration with other systems or workflows.
- Features like image flip for inverted projector installations and safe area controls for flexible use in different environments.
- Automatic output optimization for the connected display, including integrated up/down conversion to ensure the best visual experience based on the connected display’s EDID characteristics.
- Provides Crestron Plugins and Q-SYS Control Plugins for integration with professional AV control systems.
The Pro Convert for NDI® to HDMI 4K offers plug-and-play functionality with automatic input format detection and DHCP network configuration, ensuring an easy setup for any production environment. Its ability to decode high-quality 4K NDI streams and output them as HDMI signals makes it an essential tool for modern broadcast, live streaming, and video production.
Contenu de la boîte :
- Magewell Pro Convert for NDI® to HDMI 4K
- Adaptateur secteur (États-Unis/UE/Royaume-Uni/Australie/Japon) x 1 (Référence : ACC08010)
- Câble USB de type A vers type B x 1 (Référence : ACC00065)
- Support en L x 1 (Référence : 92240)
- Guide d'installation
- Fiche de garantie
Caractéristiques techniques
| Marque | Magewell |
|---|---|
| Code article | 641100000 |
| Type d'article | Codeurs et décodeurs |
| Client | Magewell |
Identification du produit
| Gamme de produits | Pro Convert |
|---|---|
| Nom du modèle | Pro Convert for NDI to HDMI 4K |
| Principaux arguments de vente | 4K 60fps decoding; Alpha channel decoding; full NDI® and NDI®|HX decoding; H.264/H.265 decoding |
| Format | Boîtier autonome |
| Fonctionnalité | Decode NDI/SRT/RTMP/RTSP to 4K HDMI |
Interface vidéo
| Sortie vidéo | HDMI 1.4/2.0 |
|---|---|
| Résolution maximale en sortie | 4096 × 2160, 60 images par seconde |
Interface réseau
| Interface réseau | RJ45 1 000 Mbps |
|---|---|
| Assistance Poe | Oui |
| Codec vidéo | Codec NDI ; H.264 ; H.265 |
| Codec audio | AAC/MP3 |
| Unicast | Oui |
| Multidiffusion | Oui |
Fonctionnalités d'encodage
| latence | Très bas |
|---|
Fonctionnalités de décodage
| Décodage en haute résolution | 4Kp60 |
|---|---|
| Format des couleurs | 4:4:4 8 bits |
| latence | Très bas |
| Canaux de décodage audio | 8 canaux |
| Profondeur de bits audio | 16 bits |
Contrôle et surveillance
| Interface Web | Oui |
|---|---|
| Prise en charge des API | Oui |
| Commande PTZ | Oui |
| Intégration des systèmes de contrôle | Magewell Control Hub ; Crestron ; Q-SYS |
Caractéristiques physiques
| Puissance | PoE ou USB 5 V CC |
|---|---|
| Dimensions | 117,5 × 66,7 × 23,4 mm |
Demandez conseil à notre expert !
Vous avez une question ou besoin d'aide pour faire votre choix ? Contactez notre conseiller :
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com