Magewell Pro Convert Audio DX
Demandez conseil à notre expert !
Vous avez une question ou besoin d'aide pour faire votre choix ? Contactez notre conseiller :
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com
✅ Les commandes passées avant 15 h sont expédiées le jour même
✅ Livraison sous 1 à 3 jours dans toute l'Europe
✅ Assistance technique complète et service après-vente
Description
The Magewell Pro Convert Audio DX is a multi-format and Bi-directional IP audio converter and capture device that is Dante® enabled. This device seamlessly bridges analog audio, software, and IP standards, including Dante®, NDI®, SRT, and more, making it ideal for mixed-technology local and remote production workflows, as well as ProAV installations.
Input/Receiving Features:
- 1 x 2-channel 3.5mm unbalanced input
- 1 x 2-channel 4.4mm balanced input
- 1 x 4-channel 24-bit/48k UAC input
- Receiving 8-channel 24-bit Dante® streams in unicast or multicast
- Receiving 2 x 4-channel 16-bit network audio streams of SRT and/or NDI® simultaneously
Output/Sending Features:
- 1 x 2-channel 3.5mm unbalanced output
- 1 x 2-channel 4.4mm balanced output
- 1 x 4-channel 24-bit/48k UAC output
- Encoding 8-channel 24-bit Dante® streams in unicast or multicast
- Encoding 2 x 4-channel 16-bit network audio streams of RTSP, SRT, or NDI® protocols simultaneously
Audio Routing and Mixing Features:
- Any analog or IP-based input channel can be routed and mixed into any analog, IP, or UAC output via a web-based user interface.
- Provides full flexibility for routing and mixing, allowing users to adapt to various production environments.
Autres caractéristiques :
- Support for Dante Controller for signal routing and configuration.
- Plug-and-play operation as a UAC device, simplifying setup and integration.
- Provides real-time information about the device and signals for efficient monitoring.
- Remote control capabilities via Web GUI and Control Hub for seamless management.
- Supports HTTP-based APIs for custom integration and automation.
The Pro Convert Audio DX is perfect for high-quality audio workflows, enabling easy integration of analog and digital audio systems with modern IP-based audio networks. Whether for live production, broadcast, or ProAV environments, the Pro Convert Audio DX provides flexibility, efficiency, and seamless connectivity between various audio formats and standards.
Contenu de la boîte :
- Magewell Pro Convert Audio DX
- Power adapter (US/EU/UK/AU/JP)x1 (Part number: ACC08010)
- USB Type A to Type B cable x1 (Part number: ACC00065)
- L bracket x1 (Part number: 92240)
- 4.4mm to Dual XLR Male Cable x1 (Part number: ACC10008)
- 4.4mm to Dual XLR Female Cable x1 (Part number: ACC10009)
Caractéristiques techniques
| Marque | Magewell |
|---|---|
| Code article | 642600000 |
| Type d'article | Codeurs et décodeurs |
| Client | Magewell |
Identification du produit
| Gamme de produits | Pro Convert |
|---|---|
| Nom du modèle | Pro Convert Audio DX |
| Principaux arguments de vente | Encoding/Decoding 8-channel 24-bit Dante® streams; Encoding/Decoding 2 x 4-channel 16-bit network audio streams of SRT/NDI/RTSP/RTMP(S)/TS over UDP TS over RTP/HTTP(S) simultaneously; UAC output |
| Format | Boîtier autonome |
| Fonctionnalité | Dante audio encoder/decoder |
Interface audio
| Canaux d'entrée audio analogiques | 2-channel 3.5mm unbalanced in; 2-channel 4.4mm balanced in |
|---|---|
| Canaux de sortie audio analogique | 1 x 2-channel 3.5mm unbalanced out;1 x 2-channel 4.4mm balanced out |
| USB Audio Chanels | 1 x 4-channel 24-bit/48k UAC in/out |
Interface réseau
| Interface réseau | RJ45 1 000 Mbps |
|---|---|
| Assistance Poe | Oui |
| Unicast | Oui |
| Multidiffusion | Oui |
Fonctionnalités d'encodage
| latence | Très bas |
|---|---|
| Canaux audio | 8 channels Dante; 2 x 4 channels ip streams |
| Profondeur de bits audio | 16-bit network ;24-bit Dante |
Fonctionnalités de décodage
| Canaux de décodage audio | 8 channels Dante; 2 x 4 channels ip streams |
|---|---|
| Profondeur de bits audio | 24-bit Dante; 16-bit ip streams |
Contrôle et surveillance
| Interface Web | Oui |
|---|---|
| Prise en charge des API | Oui |
| Intégration des systèmes de contrôle | Magewell Control Hub ; Crestron ; Q-SYS |
Caractéristiques physiques
| Puissance | PoE ou USB 5 V CC |
|---|---|
| Dimensions | 100,9 × 60,2 × 23,3 mm |
Contenu
-
Adaptateur secteur Magewell pour UltraStream/ProConvertACC08010 -
Câble d'alimentation USB 2.0 Magewell (Type A vers Type B)ACC00065 -
Support en L pour accessoires Magewell92240 -
Câble d'accessoire Magewell de 4,4 mm vers double XLR mâleACC10008 -
Câble Magewell de 4,4 mm vers double XLR femelleACC10009
Demandez conseil à notre expert !
Vous avez une question ou besoin d'aide pour faire votre choix ? Contactez notre conseiller :
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com