Magewell Pro Capture Hexa CVBS
Demandez conseil à notre expert !
Vous avez une question ou besoin d'aide pour faire votre choix ? Contactez notre conseiller :
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com
✅ Les commandes passées avant 15 h sont expédiées le jour même
✅ Livraison sous 1 à 3 jours dans toute l'Europe
✅ Assistance technique complète et service après-vente
Description
The Magewell Pro Capture Hexa CVBS is a professional-grade video capture card designed to capture up to six CVBS (Composite Video Baseband Signal) video signals with embedded audio. Supporting resolutions up to 720x480 pixels, the Pro Capture Hexa CVBS is an ideal solution for applications such as video surveillance, archiving, and other environments where multiple CVBS sources need to be captured simultaneously. With advanced features like 10-bit video processing, deinterlacing, cropping, color adjustments, and hardware timestamping, this capture card ensures optimal performance across various video workflows.
The Pro Capture Hexa CVBS includes robust signal detection capabilities, auto-detection of input formats, timecode support, and closed captioning, making it a versatile tool for professional video environments. Compatible with Windows, Linux, macOS, and Chrome OS, the Pro Capture Hexa CVBS integrates seamlessly into diverse production setups and works well with popular software like OBS Studio, vMix, and others.
With its ability to handle six CVBS video inputs at once, the Pro Capture Hexa CVBS offers flexibility for multi-channel video capture. The card features loop-through functionality, allowing users to pass the captured video signals to other devices without the need for additional hardware. Designed for continuous 24/7 operation, the Pro Capture Hexa CVBS supports low-latency capture and high-speed memory, ensuring smooth and uninterrupted video workflows. The card is backed by a 2-year warranty, ensuring reliable performance in demanding environments.
Applications
- Video Surveillance: Capture multiple CVBS video signals from security cameras for surveillance and monitoring systems.
- Live Streaming & Broadcasting: Ideal for capturing multiple CVBS sources for live streaming or TV production.
- Content Creation: Perfect for content creators who need to capture and process multiple CVBS video sources simultaneously.
- Recording & Archiving: Capture and archive CVBS video from legacy equipment for editing, storage, or content creation.
Contenu de la boîte :
- Pro Capture Hexa CVBS card
- Low Profile Bracket (Part number: ACC01051)
- DB25 to 6 A/V cable x1 9 (Part number: ACC00040)
- Guide d'installation
- Fiche de garantie
Caractéristiques techniques
| Marque | Magewell |
|---|---|
| Code article | 112500000 |
| Type d'article | Solutions d'E/S |
| Client | Magewell |
Identification du produit
| Gamme de produits | Pro Capture |
|---|---|
| Nom du modèle | Pro Capture Hexa CVBS |
| Interface hôte | PCIe Gen2 x1 |
| Principaux arguments de vente | Six-channel CVBS capture;PCIe Gen2 x1 |
Interfaces d'entrée vidéo
| Type d'interface | DB25 |
|---|---|
| Nombre de ports d'entrée | 6 |
| Normes relatives aux données d'entrée | Composite video |
| Type de connecteur | DB25 |
| Types de signaux | Progressif ; entrelacé |
Fonctionnalités d'entrée vidéo
| Résolution maximale / Fréquence d'images | 720x576 30fps |
|---|
Entrée audio
| Prise en charge audio intégrée | Oui |
|---|---|
| Nombre maximal de canaux audio | 2 |
Fonctionnalités de traitement vidéo
| Mise à l'échelle | Oui |
|---|---|
| Désentrelacement | Oui |
| Conversion d'espace colorimétrique | Oui |
| Conversion de la fréquence d'images | Oui |
| Conversion du format d'image | Oui |
| Réglage de l'image | Oui |
Logiciels
| Systèmes d'exploitation pris en charge | Windows ; macOS ; Linux |
|---|---|
| Logiciels compatibles | Zoom Rooms ; Microsoft Teams ; Skype Entreprise ; Google Hangouts ; GoToMeeting ; Gstreamer ; VLC ; OBS Studio ; XSplit ; tout logiciel basé sur DirectShow/V4L2/AVCaptureSession |
Opérationnel
| Consommation électrique | ~ 6.12 W |
|---|---|
| Courant maximal | Max current at 12V: ~ 0.48 A |
| Plage de températures de fonctionnement | de 0 à 60 °C |
Format
| Longueur | 118.16mm |
|---|---|
| Largeur | 68.88mm |
Demandez conseil à notre expert !
Vous avez une question ou besoin d'aide pour faire votre choix ? Contactez notre conseiller :
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com