Magewell Ultra Encode AIO
Fragen Sie unseren Experten!
Haben Sie eine Frage oder benötigen Sie Hilfe bei der Auswahl? Wenden Sie sich an unseren Berater:
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com
✅ Bestellungen, die vor 15 Uhr eingehen, werden noch am selben Tag versandt
✅ Lieferung innerhalb von 1–3 Tagen in ganz Europa
✅ Umfassender technischer Support und Garantieleistungen
Beschreibung
The Magewell Ultra Encode AIO takes the capabilities of the original Ultra Encode models to the next level, offering enhanced features for professional-grade live streaming and IP-based production. This versatile encoder supports both HDMI and SDI inputs in a single unit, with 4K encoding and streaming via HDMI and up to 1080p HD encoding via SDI. Ultra Encode AIO enables simultaneous multi-protocol streaming to up to six destinations, with bitrates up to 32Mbps per stream.
Ideal for high-quality live streaming in environments such as sports, education, and live events, as well as IP-based production and AV-over-IP, the Ultra Encode AIO allows for flexible workflows. It also supports recording inputs to SD cards, USB storage, or networked storage, providing an efficient solution for content creation and distribution.
The unit supports advanced features such as NDI®|HX 3 for low-bandwidth, high-efficiency streaming, and supports up to eight audio channels encoded in AAC format. Ultra Encode AIO can mix HDMI and SDI video signals into a combined output (picture-in-picture or side-by-side) and apply up to eight user-configurable overlays.
Input Features
- HDMI maximum input resolution: 4096x2160 at 60fps
- SDI maximum input resolution: 4096x2160 at 30fps
- 16-channel SDI embedded audio input
- 8-channel, 24-bit HDMI embedded audio input
- 3.5mm LINE IN audio input
Kodierungsmerkmale
- Dual stream encoding profiles: main stream and sub-stream (Max bitrate: 32Mbps)
- Support for H.264/HEVC video encoding
- 8-channel AAC audio encoding
Streaming Features
- Natively supports streaming to Facebook, Twitch, and YouTube
- Supported streaming protocols: RTSP/RTMP/RTMPS/SRT Caller/SRT Listener/NDI®|HX2/NDI®|HX3/HLS/TS over UDP/TS over RTP/TVU ISSP
- Simultaneous streaming to six destinations
- Streaming schedule support for each destination
Recording Features
- Record to SD card or external USB storage in MP4 or MOV format
- Loop recording support when recording to SD card
- Share recorded files with NFS/CIFS/SMB
- Recording schedule support
Other Features
- LCD monitor for system status and input signal preview
- Internet connectivity via wired Ethernet and wireless network
- Remote control via Web GUI and Magewell Control Hub
- Provides HTTP APIs for custom integration
Lieferumfang:
- Power Adapter x1 (Part number: ACC10010)
- HDMI Cable x1 (Part number: ACC00090)
- Wi-Fi Antenna x2 (Part number: ACC09021)
- M2.5 Screw x8 (Part number: PAR10231)
- Retainer Plate x1 (Part number: PAR10247)
- 1U Short Rack Ear x1 (Part number: ACC10016)
- 1U Long Rack Ear x2 (Part number: ACC10017)
Technische Daten
| Marke | Magewell |
|---|---|
| Artikelnummer | 531300000 |
| Art des Artikels | Kodierer und Dekodierer |
| Kunde | Magewell |
Produktkennzeichnung
| Produktfamilie | Ultra Encode |
|---|---|
| Modellname | Ultra Encode AIO |
| Hauptverkaufsargumente | Includes HDMI and SDI inputs and loop-though; Create combined PiP or side by side views of combined HDMI & SDI inputs; Dual stream encoding profiles, stream up to 4096x2160p30 (32Mbps); includes recording capabilities |
| Funktionalität | Stream and record HDMI & SDI inputs |
Videoschnittstelle
| Videoeingang | HDMI 1.4a, DVI-D; 3G SDI (BNC): 6G SDI (BNC) |
|---|---|
| Eingebettetes Audio | 8 channel HDMI; 16 channel SDI |
| Unterstützte Farbformate | RGB 4:4:4, YCbCr 4:4:4, YCbCr 4:2:2; YCbCr 10-bit 4:2:2, YCbCr 10-bit 4:4:4:4, YCbCr 12-bit 4:2:2, YCbCr 12-bit 4:4:4 |
| Durchlaufen | Ja |
| Max Input Resolution HDMI | 4096 × 2160, 60 fps |
| Max Input Resolution SDI | 4096 × 2160, 30 Bilder pro Sekunde |
Audio-Interface
| Analog Audio Input Channels | 2-Channel 3.5mm LINE IN |
|---|---|
| Analog Audio Output Channels | 2-Channel 3.5mm LINE OUT |
Netzwerkschnittstelle
| Netzwerkschnittstelle | RJ45 1000 Mbps; Wi-Fi; 4G/5G Modem |
|---|---|
| Poe-Support | Ja |
| Unicast | Ja |
| Multicast | Ja |
| NDI Support | NDI HX2; NDI HX3 |
Kodierungsmerkmale
| Maximale Auflösung bei der Kodierung | 4096 × 2160, 30 Bilder pro Sekunde |
|---|---|
| Farbformat | 4:2:0 8-bit |
| Latenz | Extrem niedrig |
| Audiokanäle | 8 |
| Native Streaming Support | Twitch; YouTube; Facebook; Wowza over RTMP or SRT |
| Supported Streaming Protcols | RTMP; RTMPS; SRT Caller; SRT Listener; HLS Pull; RTSP; TS over UDP & RTP; TVU ISSP; ZIXI |
| Max Bitrate | 32Mbps |
| Videocodec | H.264; H.265(HEVC) |
| Audio Streams | 8 |
| Audio-Codec | AAC/MP3 |
| Live Stream Scheduler | Ja |
Steuerung und Überwachung
| WebGUI | Ja |
|---|---|
| API-Unterstützung | Ja |
| Zählleuchten | Nein |
| Control Hub | Ja |
| Les Display | Ja |
Körperliche Merkmale
| Leistung | POE or 5V DC USB |
|---|---|
| Abmessungen | 214.9mm x 128.2mm x 44.55mm |
Encoding features
| Simultaneous Streaming Sessions | 6 |
|---|
Recording Features
| Recording | Ja |
|---|---|
| SD Card Slot | Ja |
| Locations | External SD Storage; External USB Storage; Network attached storage (NFS/CIFS); Remote file storage platforms/servers |
| Recording Formats | MP4; MOV; TS |
| Max Recording Duration | MP4 4 hours; MOV 4 hours; TS No limit |
| Split File | Ja |
| Scheduler | Ja |
Fragen Sie unseren Experten!
Haben Sie eine Frage oder benötigen Sie Hilfe bei der Auswahl? Wenden Sie sich an unseren Berater:
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com