Magewell Pro Convert HDMI 4K Plus
Fragen Sie unseren Experten!
Haben Sie eine Frage oder benötigen Sie Hilfe bei der Auswahl? Wenden Sie sich an unseren Berater:
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com
✅ Bestellungen, die vor 15 Uhr eingehen, werden noch am selben Tag versandt
✅ Lieferung innerhalb von 1–3 Tagen in ganz Europa
✅ Umfassender technischer Support und Garantieleistungen
Beschreibung
The Magewell Pro Convert HDMI 4K Plus converts a 4K HDMI input signal into Full NDI® with loop-through, offering a powerful and flexible solution for video streaming and broadcasting. This video encoder is designed to support resolutions up to 4096x2160 at 60fps with 4:4:4 color space, delivering exceptional video clarity and low-latency conversion with embedded audio. Perfect for live streaming, video production, broadcasting, and content creation, the device ensures reliable, high-quality IP stream generation.
Eingabefunktionen:
- Support for up to 4096x2160 4:4:4 60fps HDMI input and loop-through.
- Support for 8-channel IEC60958 audio streams.
NDI®-Format:
- Support for up to 4096x2160 60fps or 1920x1080 240fps 4:2:2 8-bit NDI encoding.
- Send NDI streams across network segments.
- Remotely control PTZ cameras via NDI.
- Support for NDI 5.x.
Merkmale und Vorteile:
- Very low latency.
- Advanced configuration and device status through intuitive Web GUI.
- Tally lights and camera mounting for live production applications.
- HTTP-based APIs for custom integration.
- Provide Crestron Plugins.
- Provide Q-SYS Control Plugins.
Equipped with advanced encoding capabilities, the Pro Convert HDMI 4K Plus supports popular streaming protocols such as RTMP, RTSP, and HLS, making it ideal for broadcasting and streaming applications. It ensures smooth video transmission with high-efficiency encoding, even in bandwidth-constrained environments. Additionally, it offers automatic input format detection, timecode, and closed captioning, making it a comprehensive solution for a wide range of video workflows.
The Pro Convert HDMI 4K Plus is compatible with major operating systems, including Windows, Linux, and macOS, and integrates seamlessly with popular software like OBS Studio, vMix, and more. Its compact, rack-mountable design makes it easy to integrate into any production environment.
Designed for 24/7 operation, the Pro Convert HDMI 4K Plus ensures uninterrupted performance for live broadcasts, recordings, and other demanding applications. It also comes with a 2-year warranty, providing users with peace of mind and reliable performance in professional settings.
Lieferumfang:
- Pro Convert HDMI 4K Plus device
- Netzteil (USA/EU/Großbritannien/Australien/Japan) x 1 (Artikelnummer: ACC08010)
- USB-Kabel Typ A auf Typ B x1 (Artikelnummer: ACC00065)
- Mini-DIN8-zu-DIN8+DB9-Kabel x1 (Artikelnummer: ACC00110)
- Signalleuchte x1 (Artikelnummer: 99090)
- L-Halterung x1 (Artikelnummer: 92240)
Technische Daten
| Marke | Magewell |
|---|---|
| Artikelnummer | 640100000 |
| Art des Artikels | Kodierer und Dekodierer |
| Kunde | Magewell |
Produktkennzeichnung
| Produktfamilie | Pro Convert |
|---|---|
| Modellname | Pro Convert HDMI 4K Plus |
| Hauptverkaufsargumente | 4096x2160 60fps or 1920x1080 240fps NDI encoding; Loop-through; PTZ Control via NDI |
| Formfaktor | Einzelgerät |
| Funktionalität | Convert 4K HDMI to NDI for IP production |
Videoschnittstelle
| Videoeingang | HDMI 2.0 |
|---|---|
| Eingebettetes Audio | 8 channel |
| Maximale Eingangsauflösung | 4096×2160 60fps |
| Unterstützte Farbformate | RGB, YUV BT.601/709/2020 |
| Durchlaufen | Ja |
Netzwerkschnittstelle
| Netzwerkschnittstelle | RJ45 1000 Mbit/s |
|---|---|
| Poe-Support | Ja |
| Videocodec | NDI-Codec |
| Audio-Codec | NDI-integriertes Audio |
| Unicast | Ja |
| Multicast | Ja |
Kodierungsmerkmale
| Maximale Auflösung bei der Kodierung | 4096 × 2160, 60 fps |
|---|---|
| Farbformat | 4:2:2 8-Bit |
| Latenz | Extrem niedrig |
| Audiokanäle | 8 channel NDI Embedded |
Steuerung und Überwachung
| WebGUI | Ja |
|---|---|
| API-Unterstützung | Ja |
| PTZ-Steuerung | Ja |
| Zählleuchten | Ja |
| Steuerungsintegration | Magewell Control Hub; Crestron; Q-SYS |
Körperliche Merkmale
| Leistung | PoE oder 5 V Gleichstrom über USB |
|---|---|
| Abmessungen | 117,5 × 66,7 × 23,4 mm |
Fragen Sie unseren Experten!
Haben Sie eine Frage oder benötigen Sie Hilfe bei der Auswahl? Wenden Sie sich an unseren Berater:
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com