Magewell Pro Convert – Modul für die Umwandlung von NDI in HDMI 4K
Fragen Sie unseren Experten!
Haben Sie eine Frage oder benötigen Sie Hilfe bei der Auswahl? Wenden Sie sich an unseren Berater:
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com
✅ Bestellungen, die vor 15 Uhr eingehen, werden noch am selben Tag versandt
✅ Lieferung innerhalb von 1–3 Tagen in ganz Europa
✅ Umfassender technischer Support und Garantieleistungen
Beschreibung
The Magewell Pro Convert for NDI® to HDMI 4K Module is a hot-swappable decoding module designed for use within the Magewell Modator 2U chassis. Purpose-built for rack-mounted, centralized deployments, it converts NDI® High Bandwidth, NDI® HX2, NDI® HX3, and other IP-based video streams into a pristine 4K HDMI output, enabling seamless integration between IP-based video infrastructures and traditional HDMI systems.
Supporting decoding of up to 4Kp60 streams with very low latency, this module ensures smooth, real-time video delivery for live production, broadcast, and professional AV environments. It’s fully manageable via the Modator chassis touchscreen, Web GUI, or Magewell Control Hub, offering streamlined configuration, centralized monitoring, and control.
The Pro Convert for NDI® to HDMI 4K Module supports a wide range of streaming protocols and codecs, including H.264/H.265 video and AAC/MP3 audio, providing maximum flexibility and interoperability across diverse IP video workflows.
Interface Specifications
- 1 × RJ45 (1000Mbps Ethernet port) — network connection for IP stream decoding
- 1 × USB Type-C port — for device configuration
- 1 × USB Type-A 3.0 port — for connecting peripherals
- 1 × HDMI 2.0 output port — delivers decoded 4K HDMI video
- 1 × Modator interface — connects to Modator chassis (hot-swappable design)
Funktionen zur Dekodierung
- Supports decoding up to 4Kp60 video streams
- Compatible with NDI® High Bandwidth, NDI® HX2, and NDI® HX3
- Decodes H.264/H.265 video and AAC/MP3 audio
- Supports NDI® 6.2 for latest-generation interoperability
- Supports decoding alpha channel for graphic overlay workflows
- Compatible with multiple streaming protocols:
- RTSP, HTTP, HLS, RTMP Pull/Push, MPEG-TS over UDP/SRT/RTP, and TVU ISSP
- NDI® device discovery across network segments for easy workflow integration
Ausgabemerkmale
- Maximum output: 4096×2160 @ 60fps, 4:4:4 8-bit via HDMI 2.0
- Automatically adapts to the display’s EDID for optimal format output
- Supported resolutions include:
- 4096×2160p / 3840×2160p @ 23.98–60fps
- 2560×1440p @ 60/100/120/144fps
- 2560×1080p @ 23.98–60fps
- 1920×1080p @ 23.98–120fps
- 1920×1080i @ 50/59.94/60fps
- 1280×720p @ 23.98–60fps
- 720×576p/i @ 50fps
- 720×480p/i @ 59.94/60fps
- Audio output: 96kHz, 16-bit, 8-channel digital audio
- Integrated up/down conversion automatically optimizes output for the connected display
- Image flip and safe area controls for flexible installation setups
Web GUI & Management
- Register with Magewell Control Hub for centralized management
- Configure and monitor via Web UI or Modator touchscreen
- Real-time status display of device and decoded signals
- Adjustable parameters:
- Signal decoding/output mode
- On-screen display (OSD)
- Deinterlacing
- Resolution, alpha blending, audio gain, sample rate, and channel mapping
- Network configuration
- Supports firmware updates, USB NET, and multiple browsers (Edge, Firefox, Chrome, Safari, Opera)
- HTTP-based APIs for automation and custom integration
Technische Daten
| Marke | Magewell |
|---|---|
| Artikelnummer | B41100000 |
| Art des Artikels | Kodierer und Dekodierer |
| Kunde | Magewell |
Produktkennzeichnung
| Produktfamilie | Modator |
|---|---|
| Modellname | Pro Convert for NDI to HDMI 4K Module |
| Hauptverkaufsargumente | 4K 60fps decoding; 4096x2160 60fps output; Support for decoding alpha channel |
| Formfaktor | Rack Solution |
| Funktionalität | NDI/SRT/RTMP/RTSP in 4K-HDMI umwandeln |
Videoschnittstelle
| Videoausgang | HDMI 1.4/2.0 |
|---|---|
| Maximale Ausgabeauflösung | 4096 × 2160, 60 fps |
Netzwerkschnittstelle
| Netzwerkschnittstelle | RJ45 1000 Mbit/s |
|---|---|
| Poe-Support | Nein |
| Videocodec | NDI-Codec; H.264; H.265 |
| Audio-Codec | AAC/MP3 |
| Unicast | Ja |
| Multicast | Ja |
Kodierungsmerkmale
| Latenz | Extrem niedrig |
|---|
Funktionen zur Dekodierung
| Maximale Auflösung | 4K bei 60 Hz |
|---|---|
| Farbformat | 4:4:4 8 Bit |
| Latenz | Extrem niedrig |
| Audio-Decodierungskanäle | 8 Kanäle |
| Audio-Bittiefe | 16 Bit |
Steuerung und Überwachung
| WebGUI | Ja |
|---|---|
| API-Unterstützung | Ja |
| PTZ-Steuerung | Ja |
| Steuerungsintegration | Magewell Control Hub; Crestron |
Körperliche Merkmale
| Leistung | Modator interface |
|---|---|
| Abmessungen | 184.4 x 30.0 x 81.5mm |
Downloads
Fragen Sie unseren Experten!
Haben Sie eine Frage oder benötigen Sie Hilfe bei der Auswahl? Wenden Sie sich an unseren Berater:
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com