Magewell Pro Convert Audio DX
Fragen Sie unseren Experten!
Haben Sie eine Frage oder benötigen Sie Hilfe bei der Auswahl? Wenden Sie sich an unseren Berater:
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com
✅ Bestellungen, die vor 15 Uhr eingehen, werden noch am selben Tag versandt
✅ Lieferung innerhalb von 1–3 Tagen in ganz Europa
✅ Umfassender technischer Support und Garantieleistungen
Beschreibung
The Magewell Pro Convert Audio DX is a multi-format and Bi-directional IP audio converter and capture device that is Dante® enabled. This device seamlessly bridges analog audio, software, and IP standards, including Dante®, NDI®, SRT, and more, making it ideal for mixed-technology local and remote production workflows, as well as ProAV installations.
Input/Receiving Features:
- 1 x 2-channel 3.5mm unbalanced input
- 1 x 2-channel 4.4mm balanced input
- 1 x 4-channel 24-bit/48k UAC input
- Receiving 8-channel 24-bit Dante® streams in unicast or multicast
- Receiving 2 x 4-channel 16-bit network audio streams of SRT and/or NDI® simultaneously
Output/Sending Features:
- 1 x 2-channel 3.5mm unbalanced output
- 1 x 2-channel 4.4mm balanced output
- 1 x 4-channel 24-bit/48k UAC output
- Encoding 8-channel 24-bit Dante® streams in unicast or multicast
- Encoding 2 x 4-channel 16-bit network audio streams of RTSP, SRT, or NDI® protocols simultaneously
Audio Routing and Mixing Features:
- Any analog or IP-based input channel can be routed and mixed into any analog, IP, or UAC output via a web-based user interface.
- Provides full flexibility for routing and mixing, allowing users to adapt to various production environments.
Other Features:
- Support for Dante Controller for signal routing and configuration.
- Plug-and-play operation as a UAC device, simplifying setup and integration.
- Provides real-time information about the device and signals for efficient monitoring.
- Remote control capabilities via Web GUI and Control Hub for seamless management.
- Supports HTTP-based APIs for custom integration and automation.
The Pro Convert Audio DX is perfect for high-quality audio workflows, enabling easy integration of analog and digital audio systems with modern IP-based audio networks. Whether for live production, broadcast, or ProAV environments, the Pro Convert Audio DX provides flexibility, efficiency, and seamless connectivity between various audio formats and standards.
Lieferumfang:
- Magewell Pro Convert Audio DX
- Power adapter (US/EU/UK/AU/JP)x1 (Part number: ACC08010)
- USB Type A to Type B cable x1 (Part number: ACC00065)
- L bracket x1 (Part number: 92240)
- 4.4mm to Dual XLR Male Cable x1 (Part number: ACC10008)
- 4.4mm to Dual XLR Female Cable x1 (Part number: ACC10009)
Technische Daten
| Marke | Magewell |
|---|---|
| Artikelnummer | 642600000 |
| Art des Artikels | Kodierer und Dekodierer |
| Kunde | Magewell |
Produktkennzeichnung
| Produktfamilie | Pro Convert |
|---|---|
| Modellname | Pro Convert Audio DX |
| Hauptverkaufsargumente | Encoding/Decoding 8-channel 24-bit Dante® streams; Encoding/Decoding 2 x 4-channel 16-bit network audio streams of SRT/NDI/RTSP/RTMP(S)/TS over UDP TS over RTP/HTTP(S) simultaneously; UAC output |
| Formfaktor | Einzelgerät |
| Funktionalität | Dante audio encoder/decoder |
Audio-Interface
| Analog Audio Input Channels | 2-channel 3.5mm unbalanced in; 2-channel 4.4mm balanced in |
|---|---|
| Analog Audio Output Channels | 1 x 2-channel 3.5mm unbalanced out;1 x 2-channel 4.4mm balanced out |
| USB-Audiokanäle | 1 x 4-channel 24-bit/48k UAC in/out |
Netzwerkschnittstelle
| Netzwerkschnittstelle | RJ45 1000 Mbit/s |
|---|---|
| Poe-Support | Ja |
| Unicast | Ja |
| Multicast | Ja |
Kodierungsmerkmale
| Latenz | Extrem niedrig |
|---|---|
| Audiokanäle | 8 channels Dante; 2 x 4 channels ip streams |
| Audio-Bittiefe | 16-bit network ;24-bit Dante |
Funktionen zur Dekodierung
| Audio-Decodierungskanäle | 8 channels Dante; 2 x 4 channels ip streams |
|---|---|
| Audio-Bittiefe | 24-bit Dante; 16-bit ip streams |
Steuerung und Überwachung
| WebGUI | Ja |
|---|---|
| API-Unterstützung | Ja |
| Steuerungsintegration | Magewell Control Hub; Crestron; Q-SYS |
Körperliche Merkmale
| Leistung | PoE oder 5 V Gleichstrom über USB |
|---|---|
| Abmessungen | 100,9 × 60,2 × 23,3 mm |
Fragen Sie unseren Experten!
Haben Sie eine Frage oder benötigen Sie Hilfe bei der Auswahl? Wenden Sie sich an unseren Berater:
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com