Magewell Pro Convert 12G SDI 4K Plus
Fragen Sie unseren Experten!
Haben Sie eine Frage oder benötigen Sie Hilfe bei der Auswahl? Wenden Sie sich an unseren Berater:
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com
✅ Bestellungen, die vor 15 Uhr eingehen, werden noch am selben Tag versandt
✅ Lieferung innerhalb von 1–3 Tagen in ganz Europa
✅ Umfassender technischer Support und Garantieleistungen
Beschreibung
The Magewell Pro Convert 12G SDI 4K Plus converts a single channel of 12G-SDI video up to 4Kp60 into Full NDI® with loop-through, offering an efficient solution for video production, broadcasting, and live streaming. This video encoder enables seamless integration of 12G-SDI sources into NDI-enabled, IP-based media networks, making it perfect for professional video workflows requiring high-quality, low-latency video conversion.
Eingabefunktionen:
- Single-link 12G-SDI input and loop-through support.
- Supports up to 4096x2160 60fps input for high-resolution video capture.
- Supports up to 16 (mono) channels of embedded audio for high-quality audio support.
NDI®-Format:
- Supports up to 4096x2160 60fps 4:2:2 8-bit NDI encoding for efficient streaming.
- Ability to send NDI streams across network segments, allowing for flexible media setups.
- Remotely control PTZ cameras via NDI for easy live production management.
- Fully supports NDI 5.x, ensuring compatibility with the latest NDI features.
Merkmale und Vorteile:
- Very low latency, making it ideal for real-time video production.
- Advanced configuration and device status monitoring through an intuitive web-based GUI.
- Includes tally lights and supports camera mounting for integration into live production environments.
- Provides HTTP-based APIs for custom integration and automation.
- Offers Crestron Plugins and Q-SYS Control Plugins for professional AV system integration.
This device is designed with plug-and-play functionality, including automatic input format detection and DHCP network configuration, making it easy to use. Its compact design is perfect for a variety of production environments, ensuring seamless integration into existing workflows.
The Pro Convert 12G SDI 4K Plus is compatible with major operating systems, including Windows, Linux, and macOS, and works seamlessly with popular software such as OBS Studio, vMix, and more.
Built for continuous 24/7 operation, this device ensures reliable performance in demanding live production environments, ensuring high-quality video capture and conversion at all times.
Lieferumfang:
- Pro Convert 12G SDI 4K Plus
- Netzteil (USA/EU/Großbritannien/Australien/Japan) x 1 (Artikelnummer: ACC08010)
- USB-Kabel Typ A auf Typ B x1 (Artikelnummer: ACC00065)
- Mini-DIN8-zu-DIN8+DB9-Kabel x1 (Artikelnummer: ACC00110)
- Signalleuchte x1 (Artikelnummer: 99090)
- L-Halterung x1 (Artikelnummer: 92240)
- Installationsanleitung
- Garantiekarte
Technische Daten
| Marke | Magewell |
|---|---|
| Artikelnummer | 640900000 |
| Art des Artikels | Kodierer und Dekodierer |
| Kunde | Magewell |
Produktkennzeichnung
| Produktfamilie | Pro Convert |
|---|---|
| Modellname | Pro Convert 12G SDI 4K Plus |
| Hauptverkaufsargumente | 4096x2160 60fps NDI encoding; Loop-through; 16(mono) audio channels |
| Formfaktor | Einzelgerät |
| Funktionalität | Convert 12G-SDI to NDI for IP production |
Videoschnittstelle
| Videoeingang | 3G SDI (BNC): 6G SDI (BNC); 12G-SDI (BNC) |
|---|---|
| Eingebettetes Audio | 16-Kanal |
| Maximale Eingangsauflösung | 4096 × 2160, 60 fps |
| Unterstützte Farbformate | RGB 4:4:4, YCbCr 4:4:4, YCbCr 4:2:2 |
| Durchlaufen | Ja |
Netzwerkschnittstelle
| Netzwerkschnittstelle | RJ45 1000 Mbit/s |
|---|---|
| Poe-Support | Ja |
| Videocodec | NDI-Codec |
| Audio-Codec | NDI-integriertes Audio |
| Unicast | Ja |
| Multicast | Ja |
Kodierungsmerkmale
| Maximale Auflösung bei der Kodierung | 4096 × 2160, 60 fps |
|---|---|
| Farbformat | 4:2:2 8-Bit |
| Latenz | Extrem niedrig |
| Audiokanäle | 16-Kanal-Audio mit integriertem NDI |
Steuerung und Überwachung
| WebGUI | Ja |
|---|---|
| API-Unterstützung | Ja |
| PTZ-Steuerung | Ja |
| Zählleuchten | Ja |
| Steuerungsintegration | Magewell Control Hub; Crestron; Q-SYS |
Körperliche Merkmale
| Leistung | PoE oder 5 V Gleichstrom über USB |
|---|---|
| Abmessungen | 117,5 × 66,7 × 23,4 mm |
Fragen Sie unseren Experten!
Haben Sie eine Frage oder benötigen Sie Hilfe bei der Auswahl? Wenden Sie sich an unseren Berater:
Riccardo van der Gaag
+31 85 210 2124
sales@trigitec.com